Etiketler

, , , , , ,


Network Marketing’in Sihirli Dünyası
Evrende hiç kimse dünyaya geldiğinde doktor veya avukat olarak doğmaz. Doğal olarak networker olarak da doğmaz. Satış işi bir uzmanlık alanıdır. Her şeyde olduğu gibi başarılı olmak için de diğer tüm işlerde olduğu gibi belli başlı teknikleri bilmeniz ve bu teknikleri uygulamanız gerekmektedir. Satışta işinde başarıyı doğuştan getirdiğiniz potansiyelinizle elde edebilirsiniz fakat ilk yapmanız gereken de bu potansiyeli eğitim ve deneyim ile ortaya çıkarmaktır.
Aile bütçenize ayrı bir ek gelir sağlamak için fırsat kolluyorsanız, network marketing size bu fırsatı fazlasıyla sunar. Lakin; ilk olarak neyi, nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Biri doktor olmak istediğinde ilk iş olarak önce ameliyat masasına geçer mi? Tabiki de hayır. Zira öncelikle nasıl ameliyat yapacağını öğrenmesi gerekir. Şimdiden söyleyeyim bu aşama da hemencecik bitivermez. Zaman alır. Bir düşünün; insanlar doktor olabilmek için 6 senesini verir, yine farklı bir misal verecek olursak avukat 4 senesini verir.
Doğrudan satış nedir? Network Marketing Nedir?
Doğrudan satış; bir ürünü aracı olmadan tüketiciye ulaştırma işidir. Şirketler ürettikleri ürünleri uygun bir ücrete, kısa bir müddette büyük kitlelere ulaştırır. Fakat ilk dikkat etmeniz gereken size bu ürünü ulaştıran şirketin DSA veya MLMIA gibi Uluslararası Doğrudan Satış Kurumlarına üye olup olmadığıdır. Eğer üye ise problem yok demektir. Çoğu doğrudan satış firması, doğrudan satış işine girecek girişimciler için başlangıç ücretini çok düşük tutarlar. Bu ücret ekseriyetle 250$ civarında bir miktardır. Ayrıca bu sadece bir giriş ücreti değil, şirketten almış olduğunuz hizmet ya da ürünün karşılığıdır. Başka bir ifadeyle güvenilir bir şirket sizden karşılığında hiç bir şey vermeyeceği bir para talep etmez.
Şimdilerde dillerde dolaşan güzel bir Çin atasözü var :
“Birine balık verirsen, bir gün doyar, eğer balık tutmayı öğretirsen her gün doyar.”
Doğrudan satış size sadece balık vermez, balık tutmayı da öğretir.
Peki nedir bu doğrudan satışın avantajları?
  • Network Marketing ile kendi işinin patronu olursun.
  • Çalışma saatlerini sen kendin belirlersin.
  • Küçük bir yatırımla büyük bir gelir elde edersin.
  • Hiçbir patronun sana ödeyemeyeceği ücreti, sen kendi başına kazanabilirsin.
  • Kazancın süreye bağlı kalmaksızın işinizin büyüdüğü oranda artış gösterir.
Başka insanlar için çalışman yetmedi mi? Kaç sene, kaç gün, kaç saat ve ne karşılığı? Bir düşün! Ve en önemlisi kimin için çalıştın? Kendin için mi? Hiç zannetmiyorum. Sen sabahın erken saatlerinde kalkıp işe gittiğin sıralarda, hesabına çalıştığın kişi hala yatağındadır. Ve kalkıp kahvesinden ilk yudumunu aldığında, sen yorulmuş olursun. Bu adaletli değil demenizin hiçbir yararı yoktur. Bilakis hesabına çalıştığın kişi kendi işinin patronudur.
Network Marketing ile Başarıya Giden 10 Adım
Aşağıda başarınız garantileyecek 10 adım bulacaksınız. İlk adımla başlayalım. Zira en uzun yolculuklar, ilk adımla başlar.
1-) Hedef Belirle!
Bir ev satın almak? Yeni bir araba? Ya da bir dünya turuna çıkmak? Ne istersen onu elde edebilirsin. Lakin bunları elde etmek için de yeteri kadar istemeyi bileceksin. Ne istediğin hedeflerinde gizlidir. Lakin gizli bir hedef, muğlak bir hedeftir. Bu yüzden hedeflerin ne olursa olsun, bir yere bu hedeflerini not et ve bu hedeflere ulaşmak için bir tarih belirle. Hedeflerinizi bu tarih aralığında küçük adımlara böl. Ve her hedefi gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin. Bu ödüller sizin uzak hedefleriniz için motivasyon sağlayacaktır.
2-) Listeni Hazırla!
Buradaki liste, kişi listesinden ziyade günlük yapacak işlerinizin notlarını içeren listedir. İşlerinizi organize bir şekilde yapabilmeniz için, bir iş listesi size çok yardımcı olacaktır. Hemde iş listesinden ziyade yapılacaklar listesi desek daha doğru olur. Her yaptığınız işin yanına bir tik işareti koyun ve diğer işinize geçin. Yapılan her iş, koyulan her bir tik sizi daha kuvvetli ve enerjik kılacaktır.
3-) İhtiraslı Ol!
Tutku , girişimcinin yüksek oktanlı benzini gibidir. Onsuz hareket edemez. Hareket etse dahi bir yerlerde bir noksanlık hisseder. Nitekim dünyada başarılan her büyük iş, tutkudan ayrı düşünülemez.
4-) Sihirli Kelime: SUNUM!
Doğrudan satışta iş sana gelmez, sen işe gidersin. Kendi işimizi kendimiz kurarız. Eğer sunum yapar ya da yaptırırsak, işimiz gelişme kaydeder. Yoksa yerimizde sayarız.
5-) Hayır Yanıtına Hazırlıklı Ol!
Hayır yanıtı iki nedenden gelir. Birincisi, girişimci adayı işi anlamamıştır. İkincisi ise, kişi size güvenmiyordur. Güven ile ilgili diyebileceğim bir şey yok. Lakin adayın işi anlamadığını hissettiğiniz anda daha izah edici ve örnekleyici bir şekilde sunumun son adımında bir toparlama yapınız. Kesinlikle ve kesin olarak suallerini sormasına fırsat verin ve doyurucu yanıtlarla adayın merakını ve şüphelerini gideriniz. Hala hayır diyorsa nihai bir seçenek kalmıştır. O da kişinin düşünmek istemesidir. Bu onun en doğal hakkıdır. Bu hayırı hayır olarak kabul etmeyin. Zira her an evet’e dönüşebilir. Bu da sizde biter. Bir de size tavsiyemiz; ilk 10 sunumdan 9’u hayır değilse çok şanslısınız demektir.
6-) Zamanını İyi Planla
Zamanın en değerli hazine olduğu malumunuz. Bu yüzden zamanı akıllıca ve verimli kullanmak bir girişimcinin en önemli özelliklerinden birisidir. İlk olarak işini planla, sonra planını işlet.
7-) Olumlu Bir Tutum Geliştirin!
Satışların %90′ı tutumla % 10′u ise yetenekle yapılır. Bu yüzden işimize karşı olumlu bir tutum geliştirmeliyiz. Örneğin bir öğrenci matematik dersinde yetenekli fakat matematiğe karşı olumlu bir tutumu yoksa başarılı olması düşük ihtimallidir. Ben satış yapan ve satış yaptıran bir girişimciyim ve bundan gurur duyuyorum. Nitekim, birçok başbakanın danışmanlığını yapan Bernard Brauch’a göre ülkede 24 saat boyunca satışın olmaması o ülkenin iflasına işarettir. Başka bir deyişle satış olmadan iş dünyası tamamıyla felç olur demek istiyor. Fakat olumlu bir tutum olmadığında da satış adına bir şey olmaz.
8 -) Ev Eksenli Çalış!
Birçok networker işini artık evinden yapıyor. Zira kendi evin sana deplasman duygusu yaşatmaz. Kontrol sendedir. İşini ordan yürütmen hem zevklidir hem de seni fazladan yormaz. Ayrıca daha büyük toplantılar için de belli bir mekanınız olsun. Hoteller bu tür amaçlar için idealdir.
9-) Grubunu Coşturmayı Bil!
Hep iş hep iş olmayacak elbette. Bir networker yeri geldiğinde eğlenebilmeli. Bunun için geziler düzenleyebilirsiniz. Bu tür faaliyetler hem grubunuzun motivasyonunu attırır hem de eğlenme ihtiyaçlarını karşılar.
10-) Paranı Akıllıca Kullan!
Burada çok para kazanın demiyorum. Kazandığınız parayı akıllıca kullanmanızı tavsiye ediyorum. Zira Network Marketing gelip geçici bir iş değildir. Dinamik bir iştir. Her an nakit ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden her zaman hesabınızda en az iki kayıt yapacak kadar paranız bulunsun. Bu işlerinizin daha seri olmasını sağlar.
Artık network marketing işinden para kazanmak mı istiyorsunuz? O zaman aşağıdaki suallere yanıt verin;
  • Dürüst biri miyim?
  • İnsanlardan hoşlanıyor muyum?
  • Öğrenmeye açık mıyım?
  • Çalışmaya gönüllü müyüm?
  • Kendimin patronu olabilir miyim?
Yanıtlarınız evetse ilk olarak bir doğrudan satış şirketi bulun ve gerekenleri yaptıktan sonra çalışmaya başlayın ve görün hayaller nasıl da gerçeğe dönüyor.
network marketingnetwork marketingnetwork marketing,
network marketing
Şimdi Değişme Zamanı
Reklam